چطور بدنم را دوست داشته باشم؟ این مقاله ی بسیار جالب، به راههای بسیار خلاقانه ای می پردازد که می توان به وسیله ی آنها بدن خود را دوست داشت. برخی از راههایی که در این مقاله به آنها اشاره می شود، تا به حال به ذهن خود من هم نرسیده بود. امیدوارم از خواندن آن لذت ببرید. در صورت تمایل به مقاله ی دیگری که به عنوان مقدمه برای این مقاله نوشته ام مراجعه کنید. سخن اصلی در آن مقاله این است که چرا لازم است بدنمان را دوست داشته باشیم؟

*به خودت گوش کن!

وقتی که حس بدی نسبت به بدنم دارم، سریعا زمانی را به خودم اختصاص می دهم. حتی اگر بین آدمها باشم، می روم جایی که تنها باشم. و به خودم گوش می دهم. خصوصا به صدای قلبم؛ این کار کمک می کند احساس بهتری در پوست خودم داشته باشم. ویوین اینلی، دانشجوی دکترا در رشته نوروساینس دانشگاه لندن، در تحقیقی به کمک همکارانش متوجه شد: آدمهایی که به صدای قلبشان گوش می دهند، کمتر به خودشان مثل یک وسیله یا شی نگاه می کنند. اگر مردم بتوانند درون بدنشان قرار بگیرند و آن را حسش کنند، از اینکه چه اتفاقی در در درونشان می افتد، حس خوبی دارند و کمتر به عنوان یک شی به بدنشان نگاه می کنند.

*نگاه کردن به آثار هنری

وقتی احساس جدایی از بدنم دارم، دوست دارم به هنر نگاه کنم خصوصا عکس خانمها. به این خاطر این رو انجام می دم که به خاطر بیارم که تنها یک “ایده آل” از اینکه یک بدن “باید” چه شکلی باشه، وجود نداره. “سایت آموزش سلامتی دانشگاه براون می گوید: کلکسیون هنرهای زیبا نشان دهنده این هست که چطور در طی اعصار و فرهنگهای مختلف، اشکال مختلفی از بدنها، ستایش شده اند.”و برعکس تبلیغات، که ما را از عکسهای یک فرد سفید، باریک و بی سلولیت ایده آل اشباع می کنند، هنرهای زیبا، برای ایجاد “نیاز” جهت “خرید” یک محصول خلق نشده اند پس قصدشان، این نبوده که شما را با احساس اضطراب و بی کفایتی تنها بگذارند.

*در آیینه خودت را متفاوت نگاه کن

لوری اُساکی، لیدر درمانگر در مرکز مشاوره ی تصویر بدن، در جکسون ویل، می گوید: وقتی تلاش می کنید تصویر خودتون از بدنتون رو ارتقا بدید، هدف این هست که مغزتون رو مجددا آموزش بدید که چطور راجع به بازتاب و بدنتون، مثبت فکر کنه. معنیش پایان دادن به انتقاد از بازتابی که آیینه بهتون می ده، و به جاش شروع به نگاه کردن در آیینه با تحسین و ستایش خودتونه. گفتنش خیلی ساده تر از عمل کردن بهشه نه؟ روش من اینه که هر بار از جلوی آینه رد می شم لبخند بزنم و برای خودم یه بوس بفرستم. ( پیشنهاد مترجم: من خودمو توی آیینه میبوسم😜) این حرکات کمک می کنه خودمو ببینم و دوست داشته بشم و این بازیا کمک میکنه آنی، حال و هوام عوض شه و مودم بالا بره. دکتر رابین سیلورمن، متخصص تصویر بدن و نویسنده، پیشنهاد می کنه یادداشتهای مثبت روی آیینه بزنید که یادآور کیفیات محشر شما باشه. (این کار میتونید با این برگه های استیکر رنگی یا به روش فیلمها با رژ لب انجام بدید)

چطور بدنم را دوست داشته باشم؟ نجمه عشقی کوچ کوچینگ خود عشق ورزی خود مراقبتی

*به خودت بگو چه چیزی را در مورد خودت دوست داری

وقتی در مورد اینکه چجوری به نظر می رسم دچار وسواس می شم و اینکه چی رو توی خودم دوست ندارم، چشمام رو می بندم و به چیزهایی فکر میکنم که توی ظاهر بدنم دوستشون دارم!
دکتر دنیس مارتز روانشناس کلینیک سلامت و پروفسور دانشگاه ایالتی کارولینا پیشنهاد می دهد: “آنچه را در بدنتان دوست دارید و خاص می پندارید، بشناسید.”
مثلا موهای زیبا، ناخنها و دندانهای قشنگ. این ساده نیست وقتی اصرار دارید هر چیزی توی آینه در خودتون می بینید تنفر آوره. ولی بالاخره حداقل یک چیز پیدا می شه😊

*حرکت کن (تکون بده 😂)

ولی نه به خاطر اینکه وزنتو کم کنی یا بخوای خودتو درست و فیکس کنی! برای تصویری که از بدنت داری این کارو بکن. تحقیقی در سال ۲۰۰۹ مربوط به دانشگاه فلوریدا این رو می گه: آدمهایی که به مرحله ی خاصی از فیت بودن نرسیده بودن مثل چربی سوزی و قوی شدن، به همون اندازه ی اشخاصی که حتی ازشون فیت تر بودن، احساس مثبت و رضایت داشتند. به بیان دیگه، ورزش کردن باعث میشه شما حس بهتری به بدنتون داشته باشید حتی اگر به قدری نباشه که لزوما بدنتون رو تغییر بده. این تحقیق همچنین نشون داد اشخاصی که مرتب ورزش می کردند، تصویر بهتری از بدنشون داشتند. پس بزنید بیرون. بهتره تمرکزتون کمتر روی این باشه که بدنتون چه شکلیه و بیشتر تمرکز کنید روی اینکه چه کاری میتونید انجام بدید.

*شکرگزار باش

وقتی در مورد ‌کمبودهای بدنت به وسواس می افتی، ساده ست سریع به این نتیجه برسی که بدنت چه مشکلی داره که بهت این حسو می ده: انگار هیچی به نفعت نیست و شانس همراهیت نمی کنه! یکی از بهترین کارهایی که تو رو از این حالت وحشت می تونه بیاره بیرون اینه که خودتو مجبور کنی چیزهایی رو بشماری که براشون شکرگزاری.
سپاسگزاری مزایایی بیش از یادآوریِ این برات داره که رانهای تو، همه چیز نیستند! (البته که هدایای ارزشمند مسلمی حتی در رانهای بدنت هست (مترجم: در تمام اعضا هست)).
رابرت اِمونز پروفسور روانشناسی دانشگاه کالیفرنیا، کسی که شغلش رو به پای مطالعه ی مفهوم شکرگزاری گذاشته، متوجه این شده که آدمهای اهل شکرگزاری، از خودشون بیشتر مراقبت می کنند و در رفتارهایی که سلامتیشون رو محافظت میکنه، بیشتر درگیر میشن مثل: ورزش منظم، رژیم سالم و آزمایشهای منظم فیزیکی و همونطوری که قبلا هم گفتم، هر چی بیشتر ورزش میکنی، حست راجع به بدنت بهتر میشه!

*به موسیقی گوش کن

در تحقیقی که سال ۲۰۱۳ در ژورنال “پیشگامان” در رشته ی روانشناسی چاپ شد، دریافتند که موسیقی می تواند کمک کند تا حال و هوای شما بهتر شود و این دقیقا چیزی است که وقتی با بدن خود در جنگ هستید، می تواند به شما کمک کند. من یک پلی لیست روی اسپاتیفای دارم که اسم آن را “میکس خوشحال” گذاشتم. فقط چندتا آهنگ طول می کشه که شروع کنم با شور و حرارت بزنم زیر آواز و توی اتاقم ازینور برم اونور😁. نکته ی مهم اینه که آهنگهایی رو گوش کنید که مودتون رو بالا ببره‌. (مترجم: آهنگ گریه دار رو موکول کنید به حال و هوای غمبرک زده نه اینجا). دنبال آهنگایی باشید که بیت بالا دارند و سرعتشون سریعه با ملودی های قابل پیش بینی.

*دوباره متعهد باش

اگر احساس کنم که داشتم با بدنم بد برخورد می کردم و الانم توی پوست خودم، حس خوبی ندارم، دوباره به خودم تعهد می دم که با بدنم مهربون باشم. یک لیست درست می کنم از تمام کارهایی که می تونم باهاشون به خودم کمک کنم تا با بدنم مهربون باشم: رقصیدن، خوردن غذایی که به من حس خوبی می ده، بیشتر خندیدن و غیره. برنامه داشتن و تعهد دادن، سریعا موجب میشه حس خوبی به خودم پیدا کنم و به جاش موجب میشه کمتر روی نقاط ضعفم مثلا نقاط ضعف فیزیکی و ظاهریم، تمرکز کنم.
ترجمه نجمه عشقی کوچ خود عشق ورزی و مستر ریکی از مقاله:
۸ Ways to Feel Better About Your Body Right This Minute
نوشته: CYNTHIA KANE
Change Profile Photo