با افزایش تکرار و حس اعتماد بیشتر، ما از پزشکی انرژی یا کار [با] انرژی Energy Work صحبت می کنیم به گونه ای که انگار این یک روش درمانی جدید برای ناراحتی های بیمارانمان است. اما چنین نیست، هزاران سال پیش، فرهنگهای باستانی به صورت شهودی متوجه آن چیزی شدند که تحقیقات علمی و پزشکان امروزه در سراسر دنیا درباره جریان یا کمبود جریان انرژی در بدن تصدیق می کنند و استفاده از انرژی درمانی که می تواند پروسه شفا را بهبود دهد، تایید می کنند. بررسی های پزشکی متداول گزارش می دهند که ۵۰٪ مردم آمریکا در حال استفاده از گونه ای درمانهای مکمل یا جایگزین هستند که کار با انرژی، ۱۰٪ آنها را شامل می شود.
تحقیقات نشان داده اند که این درمانها (غالبا با نامگذاری “تکنیکهای ذهن-بدن-روح”) به کاهش اضطراب و درد، قوی کردن سیستم ایمنی بدن و تسریع فرآیند شفا و بهبودی کمک می کنند. این کمک به فرمی ساده یا با پاسخ آرامبخش انرژی درمانی (و معکوس کردن پاسخ استرس و آثار ثانویه روی بدن و بیماری) همراه است و یا مکانیسمهای پیچیده تری را در فرد موجب می شود. وقتی بیماران انرژی درمانی را انتخاب می کنند حس بیشتری از شرکت کردن در فرآیند درمان و بازگردانی سلامتی دریافت می شود و رضایت بیمار در این روند، افزایش می یابد. با درک این موضوع بود که خدمات سلامت زنان در بیمارستان هارتفورد در همکاری با آلیس مور Alice Moore مستر ریکی و داوطلب خدمت در این زمینه، شروع به تلفیق ریکی (یکی از معروف ترین روشهای کار با انرژی) با پزشکی برای بیماران بستری در واحد جراحی زنان در سال ۱۹۹۷ کرد. بیماران بسیار راضی بودند که گزینه ای در مقابل آنها قرارداده شده که بسیار آرامبخش است و به کاهش اضطراب و ناراحتی آنها کمک می کند.
نظرات رضایتمندانه در پرسشنامه شامل اینها بودند: “بسیار متشکرم برای از بین رفتن درد و آرامشی که بعد از جلسه ی ریکی دارم.” “ریکی نقطه ی اوج روز من بود و من از ریکی کار بسیار ممنونم” و “این برنامه را به شدت توصیه می کنم. احساس می کنم ریکی به من کمک کرد تا زودتر بهبود (ریکاوری) پیدا کنم.

پس از موفقیت عظیم این برنامه، برنامه رسمی پزشکی تلفیقی تحت نظر دکتر مالی پانزو Dr. Molly Punzo, M.D در سال ۲۰۰۰ گسترش داده شد و برنامه آزمایشی ریکی در کنار ماساژ، طب سوزنی و هنردرمانی در واحدهای قلب (کاردیولوژی)، ارتوپد، خون شناسی، مراقبتهای تسکینی و مرکز درمانهای سرپایی سرطان‌ قرار گرفت. در فاز آزمایشی، اندازه گیریهای خروجی از بیماران دریافت شد که میزان اضطراب و درد آنها قبل و بعد از جلسه ی ریکی را مورد بررسی قرار می داد. پس تحلیلهای دپارتمان مدیریت کیفی، نتایج نه تنها کاهش اضطراب و درد را نشان دادند، بلکه کاهش آماری آشکاری فارغ از حوزه ی تخصصی بیماران تحت درمان نشان دادند. به نمودار زیر نگاه کنید:

نمودار نتایج ریکی در بیمارستان هارتفورد آمریکا ریکی پزشکی

این نتیجه همچنین مطابق با نقطه ی تمرکز JACHO در ارائه گزینه های غیر دارویی برای تسکین درد و اضطراب بود. تحقیقات رسمی بیشتری در این زمینه پیشنهاد داده می شود. ریکی در این واحدهای آزمایشی، تبدیل به بخش تلفیقی درمان پزشکی سنتی در حالیکه تخمین زده می شود که ۶۰ داوطلب در این زمینه آموزش دیدند و توسط بیمارستان تایید شدند. در حالی که این کلمات منعقد می شوند و این برنامه در نقاط دیگر بیمارستان گسترش می یابد، دپارتمان پزشکی تلفیقی، روزانه تعداد درخواستهای بیشتری را برای ریکی دریافت می کند. همانگونه که در بالا اشاره شد، با اینکه ریکی برای خیلی از ما جدید است، تکنیک باستانی دست گذاری برای آرامش و و درمان است و تاریخ آن به چندین هزار سال پیش باز می گردد که در سال ۱۹۲۰ و در ژاپن دوباره کشف [کانال] شده است.

ریکی چیست؟

ریکی تکنیکی با استفاده از دستهاست که برای کاهش استرس و آرامبخشی و همچنین تسریع درمان استفاده می شود. اساس ریکی این است که هر چیزی در جهان هستی از انرژی ساخته شده و این “انرژی نیروی حیات” که در تمام اطراف ما جریان دارد، به وسیله بدن به داخل کشیده می شود و سلولها، اعضا و غدد را تغذیه می کند. همین انرژی از بدن نیز ساطع می شود که به آن میدان انرژی انسان گفته می شود. وقتی که انرژی شخصی، تخلیه یا از حالت تعادل خارج می شود و یا جریان انرژی به وسیله استرس، آسیب و بیماری در بدن محصور و نگه داشته می شود، فرد به ناراحتی و بیماری بیشتر، حساس می شود(به همراه محصور شدن چرخه ی بدن و سیستم عصبی) وقتی انرژی بدن فرد بازیابی می شود، آزادانه جریان می یابد و و یا در تعادل قرار دارد، شخص به احتمال زیاد، بیشتر احساس آرامش می کند و توانایی های ذاتی شفا در بدن ناگهان شروع به کار می کند و برای شفا مورد استفاده قرار می گیرد. بر اساس تحقیقاتی که در سال ۱۹۳۰ توسط دکتر هَرولد بِر از یِیل (Dr. Harold Burr from Yale) انجام شده است، بیماری (عدم تعادل) پیش از نشان دادن عوارض خود، می تواند در میدان انرژی فرد هویدا شود و می تواند با تغییر فرکانس ارتعاشی میدان انرژی، اصلاح شود. این امر در زمان خودش، چندان مورد قبول واقع نشد اما امروز به شکل گسترده ای در حال به رسمیت شناخته شدن است.

ریکی چه حس و حالی می دهد؟

با اینکه ریکی تکنیکی است که در آن از دست استفاده می شود، اما بر عکس ماساژ، به جای فشار بیشتر، با لمس آهسته تری اجرا می شود. هنگامی که بیمار نشسته یا دراز کشیده است و کاملا لباس به تن دارد، دستهای ریکی کار در امتداد مراکز انرژی و مسیرهای روی سر، گردن، سینه، شکم، پاها (مشابه نقاطی که برای طب سوزنی مورد استفاده قرار می گیرد) قرار می گیرد. همینطور که انرژی به بدن انتقال می یابد، بیمار احتمالا گرما، سرما، لرزش آهسته یا فقط آرامش عمیق را احساس می کند. برای کسانی که مراحل پایانی زندگی خود را می گذرانند، ریکی می تواند انتقال آرامشبخشی را موجب شود.

فواید ریکی چیست؟

تحقیقات روی کارهای انرژیکی متفاوت، نشان داده است که علاوه بر آرامش عمیق‌، کاهش تنش عضلانی و درد، تسریع روند بهبود زخم، و احساس سلامتی و بهروزی بیشتر، می تواند توسط ریکی ایجاد شود. ریکی علاوه بر افزایش سلامتی می تواند در هنگام بیماری، بعد از صدمات و قبل و بعد از جراحی، مورد استفاده قرار گیرد. نیازی نیست که بیمار به پروسه ایمان داشته باشد بلکه لازم است پذیرای این تجربه ی سودمند باشد.

چه کسی می تواند ریکی فراگیرد؟ همه!

توانایی شیرجه زدن در انرژی نیروی حیات کیهانی وابسته به توانایی ذهنی یا باور ندارد! تنها چیزی که مهم است، میل به عرضه کردن آسایش و راحتیست! تکنیکهای شفایی که در آنها از دست استفاده می شود، معمولا با یک دورنمای روحانی و معنوی همراه هستند، با این حال بر اساس فیزیولوژی بدن انسان، می توان بی طرفانه به آنها دست پیدا کرد. بدن انسان به گونه ای طراحی شده است که هرگاه ما کسی را با “نیت” فراهم کردن آسودگی و راحتی لمس می کنیم، به صورت خود به خودی، تبادل انرژیکی انجام می شود.‌ تحقیقات و اندازه گیری های جریان انرژی از دستهای یک ریکی کار نشان می دهد که وقتی او در حالت مدیتیشن و شفا (ساکن در مرکز خود، آرام، با “نیت” روشن و واضح، حاضر و آماده در جهت حادث شدن بهترین برای بیمار) قرار دارد، جریان بزرگتری از انرژی به وجود می آید.

بر اساس مفهوم جریان انرژی و “نیت” و با استفاده از دستگاه مگنتومتر SQUID، دکتر جان زیمرمن Dr. John Zimmerman از مدرسه پزشکی دانشگاه کلرادو، نه تنها توانست تفاوت میان فرکانس ارتعاشی دست یک ریکی کار و شخصی که آموزش ندیده را اندازه گیری کند، بلکه این مقدار برای فرد آموزش دیده، از ۳ تا ۳۰ هرتز اندازه گیری شد. بیشترین فرکانسی که در آزمایش مشاهده شد، بین ۷ تا ۸ هرتز (فرکانس ارتعاشی یافت شده در طبیعت در حالت تعادل و در موسیقی ای که تحقیقات نشان داده اند بیشترین خاصیت درمانی را دارد.) بود. این تحقیق بعدا در ژاپن هم تایید شد. این دامنه از بسامدها مرتبط با بسامدهای ارتعاشی متنوع بافتها و اعضای بدن است. این دامنه فرکانسی همچنین با بسامدهایی یکی است که در تجهیزات درمانهای الکترومغناطیسی، در پزشکی سنتی استفاده می شود تا درمان استخوان، پوست و…را تسریع کند. (نمودار بعدی را نگاه کنید که بر اساس یافته های علمی و انرژی درمانی است از دکتر جیمز اوشمَن Dr. James Oschman)

نمودار فرکانس دست شفاگر از دکتر نجمه عشقی جان زیمر من ریکی درمانی

به دلیل اینکه جریان انرژی در بدن به سادگی قابل فهم و پذیرش نیست، تجربه ی شخصی یا توانایی اندازه گیری و ثبت آن، به طور قطع کمک کننده است، خصوصا برای اذهانی که دیرباورند. علاوه بر مگنتومتر، عکاسی کیرلیان، ( اکتشاف روسی) می تواند به ما کمک کند تا انرژی ای که از بدن تابیده می شود را ببینیم و نشان می دهد این عکس با استرس، افکار و احساسات و… چگونه تغییر می کند. همانطور که نمودار بعدی نشان می دهد به صورت خاص، عکس کیرلیان، انرژی ساطع شده از دست را نشان می دهد.

عکس برداری کیرلیان کرلیان از انرژی دست نجمه عشقی

با اینکه ما شروع به اندازه گیری میادین انرژی و انتقال انرژی کرده ایم، مکانیسم ریکی و بقیه ی تکنیکهای شفا با دست هنوز قطعی نیستند. چون دستهای انرژی درمانگر روی مسیرهای انرژی مورد استفاده طب سوزنی قرار می گیرد، آیا رهاسازی اندورفین مانند طب سوزنی صورت می گیرد؟‌ آیا آزادسازی نیتریک اکسید انجام می شود به این دلیل که این ماده تحت اثر میدان انرژی ترشح می شود؟ ما باید صبر کنیم و ببینیم. اخیرا، درمانهای جایگزین و مکمل مثل انرژی درمانی، رازآلود، گیج کننده و برای بررسی علمی، بحث برانگیز در نظر گرفته شده اند. حال دانشمندان و انرژی درمانگران، نتایج یکسانی را کشف می کنند. با این حال، انتظار برای تحقیقات بیشتر، این اصل را تغییر نمی دهد که بیماران جویای گزینه های درمانی ای چون ریکی هستند و به ما بازخوردهای بسیار مثبتی می دهند.

بستری شدن در بیمارستان، به ندرت اولین انتخاب یک بیمار است. با این حال دسترسی به پزشکان و کارکنان متبحر، در کنار فرصت تلفیق امکانات درمانی افزوده، مانند ریکی، ماساژ طب سوزنی، تخیل هدایت شده و هنردرمانی و… به روند مراقبتها، گاه می تواند کیفیت زندگی را برای بیمارانمان بالا ببرد و کمک کنند تا بیشتر احساس آرامش، راحتی، قدرت و در کنترل بودن، در دوره ای که برای آنها تنش زا است، داشته باشند. با اینکه پزشکی مدرن میل به تمرکز بیشتر روی بخشهای فیزیکی درمان دارد، ما پس از تجربیات بسیار آموخته ایم که درمان بیشتر ماهیت کل نگر یا Holistic دارد وقتی که ما تکنیکهای “ذهن، بدن، روح” را با یکدیگر ترکیب می کنیم. دکتر جفری میگدون Jeffrey Migdon, MD در “راهنمای جایگزین” به شکلی گویا و خلاصه مطلب را این گونه جمع بندی کرد:
ظاهر مراقبت از سلامتی در حال تغییر است! حرکت به سوی دیدگاه ذهن بازتر نسبت به درمانهای نامرسوم، بعضی از آنها تازه اند و برخی دیگر، مدتهاست که به فراموشی سپرده شده اند.

نجمه عشقی Najme Eshghi
نویسنده کوچ معناگرا مدرس ریکی

نجمه عشقی Najme Eshghi

ترجمه نجمه عشقی از مقاله :
Reiki Energy Medicine: Enhancing the Healing Processby Alice Moore, RN, BS, Reiki MasterHartford Hospital Dept.of Integrative Medicine, Hartford, CT