امروزه بسیاری از افراد جامعه ما، سلامت عاطفی را در زندگی خود بی اهمیت می دانند. برخی نیز فکر می کنند که تماس با احساساتشان، نشانه ضعفی است که نباید به دیگران نشان دهند. از طرف دیگر، برخی از اشخاص همیشه فشار ثابتی را روی خود حس می کنند که باید خوشحال به نظر برسند تا فقط مثبت ترین احساسات خود را به دیگران نمایش دهند.

مصداق دقیق این وضعیت، رسانه ها و شبکه های اجتماعی هستند، جایی برای به اشتراک گذاری خوشی ها و اخبار شاد و نه مکانی برای نشان دادن تصدیق درگیری هایی که در زندگی داریم. اما زمانی که ما فقط به دیگران بهترین خودمان را نشان می دهیم و موفقیتهای خودمان را جشن می گیریم به جای اینکه در طلب حمایت و کمک برای شکستهایمان نیز باشیم، به خودمان و دیگران، صدمه واقعی می زنیم. این راه هم بدانیم که صرفا نشان دادن احساسات به دیگران، مدیریت ابراز یا کنترل هیجانات نیست.

سلامت عاطفی چیست؟

سلامت عاطفی Emotional health فرآیندی چند بعدی است که به مهارتهای زیادی نیاز دارد و سلامت ما را به شیوه های قابل توجهی تحت تاثیر قرار می دهد. سلامت عاطفی توانایی شما برای بیان و مدیریت احساسات به طور مناسب برای سن و سطح رشد شماست. سلامت عاطفی شامل احساسات و افکار شما و همچنین تاثیر این موارد بر رفتارهای بیرونی و درونیتان است. برای اینکه از نظر عاطفی سالم باشید، باید احساسات خود را شناسایی و مدیریت کنید، به ویژه در شرایط استرس، و واکنش مناسبی نسبت به موقعیتها و شرایط مختلف زندگی نشان دهید.
اگر می خواهید سلامت عاطفی داشته باشید، لازم است به شکل مداوم، از احساساتتان آگاه باشید و آنها را درک کنید. لازم است از استراتژی هایی استفاده کنید تا مطمئن شوید احساسات رفتارهای شما را کنترل نمی کنند. کسانی که از نظر عاطفی سالم هستند، ویژگی های مثبت زیادی دارند زیرا سلامت عاطفی از مثبت اندیشی نشات می گیرد.

به عنوان مثال، نشانه های یک فرد سالم از نظر عاطفی، عبارتند از:

  • رضایت از زندگی
  • مقابله با استرس و غلبه بر موانع
  • یافتن تعادل میان تعهدات و اوقات فراغت
  • ایجاد و حفظ روابط مثبت
  • احساس اطمینان نسبت به خود و توانایی خود

این کافی نیست که بگوییم سلامت عاطفی فقط مثبت بودن است. برای اینکه از نظر عاطفی سالم باشید، باید واقعا درک کنید که چه چیزی شما را شادتر می کند. شما باید بتوانید بر احساسات منفی غلبه کنید که مانع رسیدن شما به هدفتان برای خوشبختی هستند.

افرادی که سلامت عاطفی دارند، همواره مثبت نیستند. در عوض، آنها می دانند چگونه احساسات منفی را به گونه ای بیان کنند و با آنها کنار بیایند که به آنها این امکان را می دهد بدون از بین بردن شادی و رفاه کلی خود، احساس بهتری داشته باشند.

سلامت عاطفی در مقابل سلامت روان

مقایسه: در حالیکه این دو مفهوم بسیار مرتبط هستند، سلامت عاطفی با سلامت روان متفاوت است. روانشناسی مثبتگرا و مدیریت احساسات نمی تواند بر برخی از مشکلات روان غلبه کند. سلامت هیجانی شما، بخشی از سلامت روانی شماست که شامل روابط سالم اجتماعی و سلامت روانی و عملکردی است.

Mental health سلامت روان

سلامت روان شامل استدلال، پردازش اطلاعات، ذخیره چیزها در حافظه، درک اطلاعات جدید و تمرکز در زمان نیاز است. افسردگی، اضطراب، اسکیزوفرنی و سایر اختلالات سلامت روانشناسی، از عوامل فیزیکی و روانی هستند و بدون شک می توانند بر سلامت عاطفی شما تاثیر بگذراند. با این حال، شیوه های مورد استفاده برای مدیریت احساسات در درمان این موارد، بی اثر خواهند بود.
در این صورت مداخلات طولانی مدت و یک رویکرد جامع برای درمان بیماریهای روانی مورد نیاز است که می تواند شامل روانشناسی مثبتگرا شود که تمرکز آن بر روی سلامت عاطفیست. اما این به تنهایی کافی نخواهد بود.

چرا سلامت عاطفی مهم است؟

افراد نباید اهمیت سلامت هیجانی را نادیده بگیرند. احساسات شما بر همه چیز از افکار گرفته تا رفتار و سلامتی شما تاثیر می گذارند. سلامتی و شادی شما به طور کلی به سلامت عاطفی شما بستگی دارد.

پذیرش و سلامت عاطفی

سلامت عاطفی و هیجانی شما، مستلزم پذیرش احساسات و هیجاناتتان است. این پذیرش می تواند به درک، بینش بهتر نسبت به خودتان و زندگیتان و توانایی تصمیم گیری بهتر منجر شود. شما همچنین می دانید که چگونه احساسات خود را به روشهای سالم بیان کنید که منجر به روابط محکمتر و احساس نزدیکی بیشتر به افراد دیگر شود.

توانایی مدیریت موانع

سالم بودن از نظر عاطفی همچنین به این معنیست که می توانید موانع و مشکلاتی را که زندگی هر از گاهی در مسیر شما قرار می دهد، مدیریت کنید. بهزیستی یا سلامت عاطفی، زمانی به وجود می آید که در برابر ناامیدی ها و تغییرات انعطاف پذیرتر باشید و به شما این امکان را می دهد که مرزهای سالمی برای خود و دیگران تعیین کنید و به آنها احترام بگذارید.

توانایی مدیریت هیجان و احساسات

وقتی شما از نظر عاطفی سالم هستید، می توانید احساسات خود را مدیریت کنید و از تسلط آنها بر فعالیتهای روزانه جلوگیری کنید. این بدان معناست که می توانید کارهای بیشتری انجام دهید، از موفقیت بیشتری در کار و زندگی شخصی خود لذت ببرید و همچنین از خود و دیگران بهتر مراقبت کنید.

در ادامه رابطه بین سلامت عاطفی و جسمی شما را به طور عمیق بررسی خواهیم کرد، این این یکی از مزایای آشکار و اساسی سلامت هیجانی است.

ترجمه نجمه عشقی از :https://alison.com/

نجمه عشقی Najme Eshghi
نویسنده، مترجم، کوچ حرفه ای،مدرس ریکی

نجمه عشقی Najme Eshghi
پیج اینستاگرام:
@najme.eshghi.coach
@reiki.najme.eshgh