زنانگی ساکن، تاریک و سراسر رمز است و این انرژی مردانه است که در حرکت، روشن و در جستجوی گشودن راز است. در این نوشته به آنیمای مرموز و آنیموس شفافگر در حالت نامتعادل می پردازم. اگر مردی، بیش از حد محافظه کار و مرموز باشد، شفاف حرف نزند و در طلب شفافیت نباشد، این مرد، بیشتر حالت زنانه دارد تا مردانه. این نوع زنانگی، در مرد، زنانگی ای از تعادل خارج شده و بیمارگونه است. مرد در این حالت در هاله ای از ابهام و رمز و راز فرو می رود. مردِ سالم و متعادل به شکل طبیعی، در جهت شفافیت حرکت می کند و به دنبال روشن کردن تکلیف است. مردی که مرموز و محافظه کار است، بیش از هر چیز ازین روشن کردن تکلیف می گریزد و در گیر و دار پنهان کاریهایش، نمی خواهد مسئولیت بپذیرد و حالتِ رهبری داشته باشد. این از “ترس” بر می خیزد؛ چرا که اگر فردی واقعیتی را روشن کند و آن را به زبان بیاورد، به دنبالش مسئولیت می آید، رهبری می آید، خط کشی می آید و بسیاری از اشخاص، ازین مساله فراری هستند.
بسیاری از زنانِ نامتعادل وقتی به چنین مردی برخورد می کنند، این مرموز بودن برایشان جذاب است اما کاملا ناآگاه هستند که وارد ارتباط شدن با چنین مردی، بازی احمقانه ای است که به شکست منجر می شود. زنان لازم است چنان روی خودشان کار کنند و به تعادل نزدیک شوند تا زنانگی و مردانگی سالم را بشناسند. چنین زنانی، وقتی با اولین نشانه های محافظه کاری و گریز از بیان شفاف در مرد مواجه می شوند، این ارتباط را ترک می کنند و یا از اول جذب چنین مردی نمی شوند.
مردانی که به شکل موذیانه در این قالب فرو می روند و فکر می کنند این حالات جذاب است و برای آنها قدرت به ارمغان می آورد، لازم است نگاهی مجدد به خودشان بیندازند و بدانند، آنکه باید ببیند، می بیند و دم به تله ی آنها نمی دهد. زنِ هوشیار، با نمایان شدنِ اولین علائم، به سرعت می داند که با یک پسربچه ضعیف و نابالغ طرف است و دخترِ نابالغ، با دیدن چنین مردی، به تعقیب او می پردازد! مردانِ این چنینی، با این نقاب، تنها می توانند یک زن ناسالم و نامتعادل را جذب خود کنند، کسی مثل خودشان!

در مقابل زنانی هستند که برای روشن کردن تکلیف، بسیار عجول عمل می کنند و در مکالمات مدام برای داشتنِ پاسخها و شفافیت، پیش قدم می شوند. این زنان توانایی تحمل ابهام و صبر و نظاره کردن را ندارند. این زنها در واقع مردانگیِ بیش فعال دارند. زنی که زنانگی سالم دارد، بیشتر اهل سکون و مشاهده است. سکون و مشاهده ی هوشمندانه را هرگز با “انفعال” یکی ندانیم. زن صبورانه نگاه می کند و بروز خصوصیات انرژی مردانه سالم را در مرد، بررسی می کند. زن قدرت رهبری و مسئولیت پذیری و توانِ شفافیت مرد را تست می کند و اگر آنها را مشاهده نکند، به مرور سرد و از ارتباط با چنین مردی خارج می شود. زن اگر وارد فازی که در بالا اشاره کردم بشود، هرگز نمی تواند آرامش را تجربه کند چرا که او در صدد انجام نقش انرژی مردانه و پر کردنِ خلا مردانگی در رابطه به حرکت در می آید. زن در این حالت سردرگم می شود و به جای اینکه با مشاهده عدم یکپارچگی مرد، محافظه کاری و یکی نبودنِ حرف و اعمالش، رابطه را ترک کند، وارد دیالوگی بی فایده با او می شود و هر چه آن را تکرار می کند بیشتر فرسوده می گردد.
متاسفانه دقیقا همین زنان با انرژی بیش فعال مردانه، مردانی که در بالا ذکر شد را جذب می کنند. زنان اینچنینی، رهایی و سکون را بلد نیستند و در مواجهه با مردان، عزت نفس لازم را ندارند و وارد فازی می شوند که می خواهند خودشان را به مرد ثابت کنند. در حالیکه دینامیک طبیعی و سالم رابطه، در این حالات، کاملا مخدوش و انگار جای بین زن و مرد عوض شده است!
بسیاری از زنانی که مردانگیِ غالب دارند، در واقع زنانی هستند با سپر مردانه. آنها به دلیل آسیبهایی که در گذشته دیده اند، همواره در حالت دفاعی قرار دارند و آنیموس به شدت در آنها فعال است. چنین زنی که تسخیر آنیموس شده و حالات مردانه دارد، دقیقا مردی زن گونه را جذب می کند که از خصوصیاتش می توان به: انفعال، محافظه کاری، بی مسئولیتی و… اشاره کرد.

وقتی زن و مرد به شفای انرژی های زنانه و مردانه درون خود می پردازند، قطبیت انرژی در درون و بیرونشان شکلی سالم به خود می گیرد و جذبشان، کاملا متفاوت می گردد.

نجمه عشقی Najme Eshghi
نویسنده، مترجم، کوچ حرفه ای، مدرس ریکی

نجمه عشقی Najme Eshghi
پیج اینستاگرام:
@najme.eshghi.coach
@reiki.najme.esh