در این نوشتار قصد دارم توضیحاتی در مورد مراحل آموزشی ریکی به شما مخاطبان عزیز بدهم. در سراسر دنیا و البته کشور خودمان، مدلهای مختلفی برای آموزش ریکی بسته به مربی وجود دارد. امروزه بعضی کلاس ها همه سطوح ریکی، از جمله استادی را در یک روز یا یک تعطیلی آخر هفته ارائه می‌دهند. این کار گرچه از لحاظ زمانی امکان پذیر است اما کیفیت آموزش نمی‌تواند مطلوب باشد و کمبودهایی دارد. ویلیام لی رند در کتاب روح ریکی می گوید: در گفت‌وگو با شاگردانی که اینگونه آموزش دیده‌اند دریافتم که آنها کلاس را با سردرگمی ترک کرده‌اند و واقعاً نفهمیده اند چگونه باید درمان ریکی بدهند یا کسی را همسو کنند. بعضی‌ها حتا سمبل ها را نمی‌دانند و دکتر اوسویی را نمی‌شناسند و به آنها گواهینامه استادی داده شده است. افرادی که چنین آموزش دیده اند اگر آموزش دیگری در ریکی نگرفته باشند یا با افراد ریکی کارِ دیگری ارتباط نداشته باشند فکر می‌کنند شیوه‌ای که آنها را ریکی را یاد گرفتند شیوه آموزش ریکی است. با تصور استاد بودن و توانایی تدریس داشتن خودشان کلاسهای دایر می کنند که حتی از کلاس هایی که قبلا گذرانده اند بی فایده تر است. به این ترتیب بعضی از مردم آموزش می‌بینند که واقعاً نه عدالت ریکی را رعایت می‌کند و نه برای شاگردان منصفانه است. هنگامی که شاگردان در می یابند که مدت آموزش باید بسیار طولانی تر باشد و آنها باید در کلاس فرصت تمرین داشته باشند متوجه می‌شوند که باید دوباره نزد معلمی بهتر آموزش ببینند.

مراحل آموزش ریکی

ویلیام لی رند آموزش ریکی را از نظر خود به چهار بخش تقسیم کرده است. ریکی مرحله ی ۱ و ۲، ریکی پیشرفته شامل بخش الف و مرحله ی استادی. بسیاری از مسترها و مربیان ریکی در دنیا با همین سیستم تدریس می کنند. برخی دیگر به سیستم دکتر اوسویی وفادارند که همسویی و آموزشهای آن، شامل سه مرحله است. من به عنوان مدرس ریکی، به سیستم سه مرحله ای وفادارم. خوشبختانه در میان تجربیاتم این سعادت را داشتم که به واسطه ی تلاش شخصی و لطف هستی که شامل حال من شد، با مربیان متعددی در تماس باشم و از آنها بیاموزم. من در ایران با پنج مربی ریکی کار کردم و در خارج، با دو خانم امریکایی و استرالیایی. آموختن از هر کدام از این دوستان، تجربه ای مفید و شفابخش بود.‌
وقتی که آموزشهای مربوط به همسویی و تربیت شاگرد را تکمیل می کردم، مربی ام آقای (ر.م) به من آموخت که ریکی ساده و روان است. آموزشهای آن نباید پیچیده و دست و پاگیر باشد. ما از ابتدا به این باور داریم که انرژی ریکی انرژی هوشمند کیهانی است و راه خودش را پیدا می کند و می داند که در هر فردی، شفای کدام بخشها، نیاز به اولویت دارد. بنا بر این خودمان را حتی المقدور به این انرژی تسلیم می کنیم و کمتر و کمتر در فرآیند شفا و همسویی بیمار و پرتوجو، دست می بریم. این کار خطرات کمتری دارد و موجب می شود کالبد انرژی فرد دستکاری نشود و شفا، روند متعادل و طبیعی خود را طی کند.
لازم است بدانیم که در سالیان متمادی، روشهای ابتکاری زیادی وارد سیستم ریکی شده است. مراقبه ها و کارهایی از قبیل جراحی با انگشتان پرانیک یا جراحی روانی. بسیاری از این کارها که ممکن است با توجه به شرایط مراجع، مفید باشند یا نه، در سیستم سنتی اوسویی تعریف نشده اند و مسئولیت استفاده از این روشها ابتدا متوجه مربی و سپس خود شاگرد است. در این باره احتیاط به خرج بدهید. من با مربیان خارجی خود، همسویی ها را در یک جلسه گرفتم. این در حالی بود که پیش از این، شاگردانی را همسو کرده بودم و به صورت حرفه ای، به درمان خود و دیگران پرداخته بودم. با این حال برای یک مبتدی با اینکه همسویی را در یک مرحله بگیرد و به امان خود رها شود، کاملا مخالفم.

مراحل تدریس ریکی توسط نجمه عشقی

مرحله اول
همسویی در یک تایم حدودا ۲۰ دقیقه الی نیم ساعته، با هماهنگی مراجع انجام می شود. (مدت زمان همسویی در هر سه مرحله همین مقدار است) انتخاب روش همسویی از راه دور یا نزدیک، با توافق طرفین است. در زمان مقرر در مورد چیستی و چگونگی انرژی ریکی، تاریخچه و پنج اصل آن گفتگو می شود.‌ در این جلسه، تجربیات و راهنمایی هایی که مطالعه و کسب کرده ام را متناسب با مبانی عملی و تئوری ریکی سطح یک، در اختیار شاگرد قرار می دهم. (سمبل قدرت و شیوه های مختلف استفاده از آن، تاکید بر ۲۱ روز تمرین مداوم ریکی با زمانبندی و روشهای مختلف زمانی و دست گذاری، تاکید بر شفای شخصی و اجتناب از دادن ریکی به دیگران و…)

مرحله دوم
پس از ۲۱ روز تمرین پشت سر هم، سطح انرژی مراجع تغییراتی کرده و درک جدیدی از ریکی کسب کرده است. در این مرحله، سه سمبل دیگر به او آموزش داده می شود که شخص را برای دادن ریکی حرفه ای تر و قویتر به خودش و دیگران و البته فرستادن انرژی به راه دور، آماده می کند. در این بخش علاوه بر آموزش سمبلها و نحوه ی کشیدن آنها، تکنیکهای ابتکاری ساده ای که در سرار دنیا جا افتاده اند به شاگرد آموزش داده می شود. (ریکی به همه چیز و همه کس، آموزش قطع اتصال به چند روش و…) در این مرحله لازم است که فرد مجددا روی خودش و دیگران کار کند و مرتب انرژی ریکی را به گردش در بیاورد. آموزش ریکی تا اینجا برای فردی که می خواهد به صورت مرتب به خودش ریکی بدهد و شفا دهی را برای اعضای خانواده یا دوستانش انجام دهد، کفایت می کند.

مرحله سوم
این مرحله مرحله ی استادی نام دارد. و سمبل استادی در آن آموزش داده می شود. اینجا تفاوت سیستم سه و چهار مرحله ای خودش را نشان می دهد. در سیستم چهار مرحله ای (تدریس ویلیام لی رند هم، چهار مرحله ای است) یک مرحله ی دیگر که بیشتر مخصوص آموزش آداب همسویی اضافه شده است. همانطور که پیش از این شرح دادم، من و خیلی از مربیان دیگر، بدون طولانی و پیچیده کردن پروسه، به سه مرحله اصلی رضایت می دهیم. علاوه بر آموزش سمبل استادی، در این مرحله آموزش همسویی و مفهوم استادی و مسئولیتهای یک مدرس ریکی، با شفافیت کامل، به پرتوجو آموزش داده می شود. لازم است میان مرحله ی دو و سه فاصله ی معقولی وجود داشته باشد تا فرد مرحله ی دوم را هضم و هر آنچه آموخته است را پیاده سازی کند. مسلم است که وقتی فرد تجربه ی شفای خود و دیگری را ندارد، نمی تواند به فکر آموزش ریکی و همسویی دیگران باشد.

این سه مرحله را با توجه به مطالعاتم و کار کردن با ۷ مربی ریکی متفاوت، با این ضمیمه ها انتخاب کرده ام. تلاش کردم آموزش و روشها ساده و در عین حال جایی که لازم است متنوع باشند.‌ از پیچیدگی دوری می کنم اما تاکیدم بر آن است که با آموختن هر مرحله، مراجع، توجه خود را بیشتر از کمیت، بر کیفیت اعمال کند. شاید فردی تنها از سمبلها برای شفای خود و دیگران استفاده کند و روشهای ابتکاری را به کار نبرد. تداوم و تمرینها، به تجربه و نظر من، از هر چیزی خصوصا در ابتدای کار مهمتر است.

هزینه های آموزش ریکی

در خارج از ایران آموزشهای حضوری ریکی در موسسات تا ارقام بسیار بالای چند هزار دلار، ارائه می شود. آموزشهای راه دور، و یک روزه، هزینه های کمتری دارند اما به تجربه ی من، برای مبتدی ها اصلا مناسب نیستند.

در داخل ایران، دامنه ی وسیعی از قیمتها وجود دارد و فقط مرحله ی سوم یا چهارم، می توانند هزینه هایی چند میلیونی را برای پرتوجو داشته باشند. در این رابطه می توانید خودتان تحقیق و انتخاب کنید. آنچه می تواند در هزینه ها موثر باشد، خصوصی یا عمومی بودن کلاس، آموزش از راه دور یا نزدیک، ساعات آموزشی، سابقه ی مربی و جایی که از آن مدرک گرفته و “انصاف” است.

در تجربه ام با ۷ مربی، از کمترین تا بیشترین ارقام را پرداخت کرده ام. و خیلی از چیزها که از نظر عده ای ملاک است، برای من اهمیت خود را از دست داد. سطح انرژی و احساس خوبی که پس از همسویی با یکی از این دوستان داشتم، کاملا متفاوت بود. حال اینکه این شخص، نسبت به بقیه سنِ کمتری داشت، هزینه ی کمتری می گرفت (گاها رایگان) ، سابقه ی کمتری داشت، مدرک هم نداشت! اما کانال کننده ی بسیار خوبی بود و تجربه ای آرامبخش و روحانی در شرایط گرفتن همسویی از او داشتم. اجازه بدهید بیش از هر چیز، قلب و شهودتان شما را راهنمایی بکند. نه زرق و برق! نه ۲۰ سال تجربه ی استادی و… اگر با قیمت و شرایطی برخورد کردید که مورد نظرتان نیست، چانه نزدنید. مربی حق انتخاب دارد و برای آموزش، این میزان دستمزد می گیرد. به ندای قلبتان گوش بدهید تا شما را به سمت کسی که لازم است ببرد. در مورد رابطه ی مربی و شاگرد در ریکی، در مطلب دیگری بیشتر خواهم نوشت.

نجمه عشقی Najme Eshghi
نویسنده کوچ معناگرا مدرس ریکی

Change Profile Photo