مقاله پیش رو ترجمه ای از مقاله کلینیک کلیولند در ایالت اوهایوی امریکاست. این کلینیک صد سال دارد و از شناخته شده ترین و بهترین کلینیکهای پزشکی در امریکاست. ریکی یکی از درمانهایی است که در این کلینیک به مراجعان ارائه می شود.

ریکی

ریکی چیست؟
ریکی تکنیک استفاده از دست برای درمان طبیعی با استفاده از انرژی حیاتی جهانی است. این اصطلاح از واژه های ژاپنی “rei” به معنای جهانی و “ki” به معنای انرژی نیروی حیاتی آمده است که در میان تمام موجودات زنده، جاریست. ریکی، یک انرژی معنوی، لطیف و فراوان است که به ملیت یا مذهب خاصی، وابسته نیست.

نتایج دریافت انرژی ریکی چیست؟

بر اساس گفته های مرکز ملی درمانهای مکمل و جایگزین، مردم از ریکی برای ریلکسیشن کاهش استرس، کاهش علائم بیماریها و و در تلاش برای بالا بردن سلامت عمومی و بهروزی، استفاده می کنند. درمان با ریکی می تواند مزایای زیر را داشته باشد:

محیط صلح آمیز و آرامشبخش و استیت عمیقی از ریلکسیشن.
گرفتگی های انرژیکی و تنشها را از بین می برد
بدن را از سموم پاک می کند
موجب حال خوب در شخصی می شود که درمانهای سنتی پزشکی را دریافت می کند مانند شیمی درمانی، پرتو درمانی، جراحی و دیالیزهای کلیوی.
انرژی حیاتی کیهانی را برای بدن فراهم می کند.
سیستم ایمنی بدن را بهبود می بخشد
کمک به درمان سریعتر بافتها و استخوانها بعد از آسیب و یا جراحی می کند.
موجب رهایی از درد می شود
در سطح فیزیکی، روانی، احساسی و روحانی موجب بالا رفتن فرکانس ارتعاشی شخص می شود.

ریکی درمانی در کلینیک کلیولند آمریکا

چه چیزهایی را درمان می کنیم؟
چه شرایطی با دریافت ریکی قابل درمان هستند؟

ریکی مخصوص شرایط و بیماری خاصی نیست، به این دلیل که روی کل ذهن، بدن و احساسات شخص کار می کند پس در تمام زمینه های فیزیکی، احساسی، ذهنی، و روحانی می تواند موجب شفا و درمان شود. ریکی کاران در مرکز طب تلفیقی و لایف استایل ما به بیماران کمک می کنند تا برای جراحی آماده شوند که این خود موجب می شود که بیمار ریکاوری سریعتری را پس از جراحی تجربه کند. ریکی کاران ما بیمارانی با مشکلات زیر را ویزیت و با آنها کار می کنند:

سرطان
ناباروری
مشکلات هاضمه
بیماری پارکینسون
بیمارهای مرتبط با استرس (روان تنی)
بیماریهای روانی
دردهای مزمن

آیا ریکی به من که از سلامت خوبی برخوردارم، کمک می کند؟
بله. اگر شما در حال حاضر سالم هستید، درمانهای مرتب ریکی مثلا ماهی یک بار، به شما کمک می کند توانایی خود را برای مواجهه با المانهای ناسالم محیطی افزایش بدهید و استرسهای خود را بهتر کنترل کنید. با بالا بردن کیفیت و تعادل توزیع انرژی در بدن، می توان ریکی را به مثابه ی طب پیشگیری کننده، در نظر گرفت.

آیا ریکی می تواند جایگزین درمانهای تراپی و سنتی پزشکی شود؟
خیر ریکی مکمل درمانهای ذکر شده است. ریکی نباید به عنوان جایگزین مشاوره، پزشک، طب دارویی رایج و روان درمانی مورد استفاده واقع شود. ریکی در واقع موجب بالا رفتن بازدهی و سرعت درمانهای دیگر می شود.

چه انتظاری می توانم از ریکی داشته باشم؟
ریکی چگونه کار می کند؟
ریکی کار، مجرا و ارتباط دهنده میان مراجع یا بیمار و منبع انرژی حیاتی جهانی است. انرژی از طریق میدان انرژی ریکی کار و دستهایش جریان می یابد و به مراجع منتقل می شود. (انرژی از ریکی کار نمی آید بلکه از طریق او و از منبع جهانی می آید. ریکی کار در واقع به عنوان یک واسط عمل می کند، بنابراین انرژی ریکی کار، تخلیه نمی شود.)
جلسات درمانی ریکی معمولا حدود پنجاه دقیقه ادامه دارند. در اثنای جلسه مراجع روی تختی مانند تخت ماساژ دراز می کشد در حالیکه کاملا لباس به تن دارد. درمانگر ریکی، به آرامی کف دستهای خود را روی نقاط مربوطه با اجازه ی بیمار قرار می دهد یا دستهای خود را بالای آن نقطه حرکت می دهد و هیچ تماسی با بدن بیمار ندارد. مدت زمانی که درمانگر دستهای خود را روی هر جایگاه قرار می دهد، به وسیله ی جریان انرژی از طریق دستهای او تعیین می شود. هیچ گونه فشار، ماساژ یا دستکاری وجود ندارد.
بیمار ممکن است انرژی را به صورت حسهایی مانند گرما، گزگز یا تپش و نبض در ناحیه ای که ریکی کار دست خود را قرار می دهد، حس کند. گاهی اوقات حس بیمار به شکل جریانی در سرتاسر بدن، احساس می شود. برخی از مراجعان، هیچ گونه حسی ندارند. اکثر مردم در هنگام جلسه، احساس آرامش بسیار دارند و بسیاری از آنها در حین جلسه، به خواب می روند.

ریکی درمانی در کلینیک صد ساله کلیولند اوهایو آمریکا نجمه عشقی آموزش ریکی

ترجمه نجمه عشقی مربی ریکی از
https://my.clevelandclinic.org

نجمه عشقی Najme Eshghi
نویسنده کوچ خود عشقی ورزی مدرس ریکی

نجمه عشقی Najme Eshghi
پیج اینستاگرام:
@najme.eshghi.coach
@reiki.najme.eshghi