آیا می توان از ریکی در درمان IBS سندرم روده تحریک پذیر استفاده کرد؟

بله تحقیقی در سال ۲۰۱۷ به این نتیجه رسید که: ” افزودن درمانهای شفابخشی مانند ریکی به درمان مرسوم با بهبود علائم و کیفیت زندگی در IBS مرتبط است.” مطالعه ای در سال ۲۰۱۵ نشان داد که شرکت کنندگان در طول درمان شفابخشی که برای مدتی پس از جلسه ادامه داشت، احساس آرامبخشی را تجربه کردند. کسانی که از IBS رنج می برند نیز، نسبت به علائم خود، تحمل بیشتری داشتند.

IBS یا سندرم روده تحریک پذیر، یک اختلال عملکردی شایع است که با علائم درد شکم، نفح و تغییر در عادات روده مشاهده می شود: یبوست، اسهال یا ترکیبی از هر دو. اعتقاد بر این است که حدود ۲۰% از جمعیت مبتلا به این سندروم هستند. IBS اثرات شدیدی بر کیفیت زندگی، سلامت و حال عمومی افراد دارد. هیچ علت شناخته شده ای برای IBS در طب رایج وجود ندارد. پزشکان از IBS به عنوان “اختلال عملکردی دستگاه گوارش” یاد می کنند، به این معنی که دستگاه گوارش به درستی عمل نمی کند اما هیچ آسیب فیزیکی به روده وارد نمی شود. اعتقاد بر این است که IBS به صورت زنتیکی در خانواده ها دیده می شود و در کنترل معمول اعصاب و ماهیچه های روده که حس و حرکت روده را کنترل می کنند، اختلال وجود دارد. پزشکان معمولا طیف وسیعی از داروها را برای سرکوب و مدیریت علائم تجویز می کنند.

به عنوان یک متخصص تغذیه، من معتقدم که علت اصلی IBS می تواند به حساسیتهای غذایی، نشت روده، رشد بیش از حد روده کوچک(SIBO)، رشد بیش از حد مخمر، کمبودهای تعذیه ای و استرس مزمن مربوط باشد. من به عنوان یک متخصص تعذیه متوجه شدم که احساسات نقش مهمی در بیماری دارند. این باعث شد که مدرکی در زمینه مشاوره/کوچینگ شهودی را شروع کنم.

در این سالها نیازهای عاطفی و فیزیکی مشتریانم را مد نظر قرار می دادم. اما احساس می کردم چیزی در این بین کم است. همیشه جذب ریکی می شدم با اینکه راجع به آن چیزی نخوانده بودم. در موردش تحقیق کردم و متوجه شدم می توان از ریکی برای افزایش توانایی بدن در جهت ریکاوری و بازگردانی سطوح انرژی و تندرستی استفاده کرد. همچنین ریکی اضطراب استرس و درد را کاهش می هد. کسانی که ریکی را تجربه کرده اند می دانند که ریکی به آرامش و خواب آنها نیز کمک می کند. ریکی همان چیزی بود که به دنبالش بودم. اکنون من ریکی را آموخته ام و روی خودم از آن استفاده می کنم و می توانم به شفای مردم نیز کمک کنم.

ریکی یک انرژی درمانی ارتعاشی و ظریف است که از لمسی سبک و آرام استفاده می کند تا میدان زیست مغناطیسی بدن را متعادل و توانایی بدن برای شفا دادن خودش را قدرتمندتر کند. بایوفیلد یا میدان زیستی از میدانهای بر هم کنش کننده و اطلاعاتی تشکیل شده است که تمامی سیستمهای زنده را احاطه کرده است. انرژی درمانی هزار سال است که وجود داشته است و مایه دلگرمی و امید است که حالا مطالعات بیشتری در زمینه سرطان و مدیریت درد با استفاده از ریکی و تکنیکهای دیگر انجام شده است.

واژه ریکی واژه ای ژاپنی به معنای انرژی حیاتی جهانی است. ریکی به هیچ دین و مذهبی وابسته نیست پس هدیه ای برای همگان است. ریکی کار این انرژی جهانی را از طریق دستهای خود به گیرنده انتقال می دهد. خوشبختانه ریکی اکنون در جامعه پزشکی مورد احترام است و در مراکز پزشکی معتبر در ایالات متحده، اروپا و بریتانیا برای بهبود و مراقبتهای بیماری استفاده می شود.

شفا یک فرآیند چند بعدی است که باید نیازهای جسمی، عاطفی و روحی همه کسانی که به دنبال شفا هستند مد نظر قرار بگیرد.

این مقاله مقدماتی است. به زودی مقالات مهمتری در زمینه ریکی در درمان IBS سندرم روده تحریک پذیر منتشر خواهم کرد.

ترجمه از و تلخیص از  https://healingnutrition.co.nz/

نجمه عشقی Najme Eshghi
نویسنده، مترجم، کوچ حرفه ای،مدرس ریکی

نجمه عشقی Najme Eshghi
پیج اینستاگرام:
@najme.eshghi.coach
@reiki.najme.eshgh