متد درمانی “ریکی” در بر اساس الهام و درک سیستم انرژیکی بدن انسان، بنا نهاده شد. ریکی کاران تلاش می کنند به وسیله ی ریکی دادن و به دست آوردن مجدد تعادل بدنی، سلامتی و کیفیت زندگی را ارتقا بخشند. ریکی برای پروسه خود-مراقبتی و سلامتی عمومی خانواده مورد استفاده قرار داده می شود و به شکل تدریس خصوصی و یا در بیمارستانها و مراکز پزشکی، به عنوان درمانی الحاقی و حمایتی در کنار مراقبتهای پزشکی سلامتی و مرسوم ارائه داده می شود. فرم امروز ریکی که توسط مردم استفاده می شود، ریکی اوسویی است که بیش از صد سال است که از آن استفاده می شود.

تاریخچه ریکی با بنیانگذار آن، دکتر میکائو اوسویی، آغاز می شود که گاها او را میکائو سنسی هم می خوانند که سنسی Sensei به معنی معلم است. دکتر میکائو اوسویی در سال ۱۸۶۵ و در یک خانواده ی ثروتمند بودایی به دنیا آمد. خانواده او قادر بودند شرایط آموزشهای لازم در آن زمانه را برای او فراهم کنند. به عنوان یک کودک، اوسویی در یک صومعه ی بودایی، آموزشهایی در باب فنون رزمی، شمشیربازی و شکل ژاپنی چی کونگ با نام کیکو را آموخت. در مسیر آموزشهایش، دکتر اوسویی، به طب، روانشناسی و الهیات، علاقمند شد. همین علاقمندی او را برانگیخت که به جستجوی راهی برود تا خودش و دیگران را با تکنیک شفا با دست، درمان کند. این آرزوی او بود تا متدی درمانی پیدا کند که به هیچ دین و باور مذهبی ای وابسته نباشد تا این سیستم بتواند برای همه قابل دسترس و استفاده باشد. دکتر اوسویی در تمام عمرش، بسیار سفر کرد. او سیستمهای درمانی متنوعی را آموخت و در مشاغل زیادی از جمله: گزارشگری، منشیگری، مبلغ مذهبی، خدمتگزاری مردم و نگهبانی کار کرد. در نهایت او یک کشیش/راهب بودایی شد و در یک صومعه زیست.

بیداری روحانی و گسترش ریکی

زمانی در طول مدتی که اوسویی در صومعه مشغول تعلیم بود، او آموزشی که توسط خودش در غار کوه کوراما دوباره کشف کرده بود را، روی خودش پیاده کرد. برای ۲۱ روز، روزه گرفت، نیایش و مدیتیشن انجام داد. در صبح روز بیست و یکم، او اتفاقی را تجربه کرد که برای همیشه زندگیش را تغییر داد. او نمادهای باستانی سانسکریت را دید که او را یاری کردند تا سیستم درمانی خودش را که مدتها درگیر پایه ریزی اش بود، ایجاد کند. ریکی اوسویی، تولد یافت! بعد از بیداری روحانی او در کوه کوراما، دکتر اوسویی کلینیکی ساخت و در کیوتو، مشغول تدریس شد. همگام با گسترش و اشاعه ی ریکی اوسویی، او به دلیل سیستم درمانی ش، شناخته و مشهور شد.

گسترش بیشتر ریکی توسط دکتر هایاشی

اوسویی اولین کلینیک و مدرسه ریکی خود را در سال ۱۹۲۲ در توکیو، بنا نهاد. قبل از مرگش، او به چند مستر ریکی، ریکی را آموخت تا اطمینان یابد که ریکی فراموش نخواهد شد. در میان آنها، دکتر هایاشی، افسر پیشین نیروی دریایی بود که او نیز کلینیکی برای ریکی، در توکیو بنا کرد. اعتبار دکتر هایاشی به دلیل گسترش سیستم اوسویی است. این پیشرفت مربوط به انواع دست گذاری های اوست که قسمتهای بیشتری از بدن را پوشش می دهد. (Hand Positions) همچنین او در پروسه ی همسویی نیز تغییرات ایجاد و آن را تلطیف کرد. دکتر هایاشی، چندین مستر دیگر ریکی را آموزش داد که در میان آنها، خانمی به هاوایو تاکاتا، وجود داشت. خانم تاکاتا، زنی آمریکایی_ژاپنی بود که در اصل برای شفا از آمریکا، نزد دکتر هایاشی آمده بود.‌ در کنار اینکه خانم تاکاتا، ریکی را آموخت، این سیستم درمانی را با خود به سرزمین مادری اش، آمریکا برد.

گسترش ریکی در غرب

خانم هاوایو تاکاتا در سال ۱۹۳۵ در توکیو بود. او بسیار بیمار بود و نیاز به جراحی داشت اما قویا، درونا و به شکل غریزی، حس می کرد که نیازی به جراحی ندارد تا درمان شود. تاکاتا پس از اینکه از دکترش در مورد درمانهای جایگزین برای شرایطش پرسید، به او گفته شد که یک ریکی کار در شهر هست. خانم تاکاتا هرگز در مورد ریکی نشنیده بود اما یک قرار درمانی ریکی گذاشت با اینکه به سادگی در این باره قانع نشده بود.در ادامه جلسه ی اولش با دکتر هایاشی، خانم تاکاتا، بر اساس برنامه ای روزانه، به دیدار با دکتر هایاشی ادامه داد. او دریافت که جلسات درمانی ریکی، آرامش بخش، رضایت بخش و بالاخره، درمان کننده است.با گذشت زمان، خانم تاکاتا‌، ریکی مرحله اول و دو را آموخت. وقتی او به آمریکا برگشت، به آموختن ریکی ادامه داد و مستر ریکی شد. بیشتر این اتفاقات در نزدیکی جنگ جهانی دوم افتاد. خانم تاکاتا، می خواست که سیستم درمانی اش را گسترش دهد. او تغییراتی در آموزش ریکی داد و از ریکی برای شفای مردم در آمریکا، بهره جست.

ریکی مدرن

دکتر هایاشی پیش از مرگ، برنامه ریزی کرد تا تمام آموزه های دکتر اوسویی را به خانم تاکاتا بیاموزد. او تا سالها، به تمرین ریکی ادامه داد. پیش از مرگش، او بیست و دو مستر ریکی را همسو کرد.امروزه، کسانی که ریکی می آموزند، متدهای پیشرفته دکتر اوسویی، موسس ریکی را استفاده می کنند. نبوغ ریکی در این است که ریکی کاران، از آن برای درمان خود، سلامتی و افزایش بهروزی و حال خوب خود، استفاده می کنند. مسترهای ریکی امروزی، می توانند ریکی را با استفاده از فشار سبک و نرم دستهای خود و با بهره گیری از دست گذاری های خاص و سنتی ریکی و حتی از فواصل دور به شکل نیایش و دعا،‌ ارائه دهند.

ریکی درمانی، بسیاری از درمانهای پزشکی کلینیکی و طب مرسوم را کامل می کند و می تواند به پتاسیل شفای مردمی که از درد، بیماری و مریضی و… رنج می برند، کمک کند.
ریکی امروزی، با گذشت زمان، معروف و معروفتر می شود و زنجیره مسترهای ریکی، هر روز بیشتر گسترده می شود. با بازگشت به ریکی اوسویی، بسیاری از مردم از تکنیک شفا با دست برای درمان خود و دیگران، استفاده می کنند.

ترجمه نجمه عشقی، کوچ معناگرا و مستر ریکی
https://iarp.org

Change Profile Photo