ریکی یک تکنیک ژاپنی برای کاهش استرس و آرامش و همچنین درمان است. این تکنیک به وسیله “جایگذاری دستها” و بر اساس اینکه انرژی حیاتی ندیدنی ای (آنچه ما را زنده نگاه می دارد) از طریق ما جریان می یابد، اجرا می شود. زمانی که انرژی حیاتی شخص پایین است، احتمال بیماری و احساس استرس افزایش می یابد و زمانی که این انرژی بالاست، بیشتر حس شادی داریم و سالمیم. کلمه ی ریکی از دو واژه رِی به معنای خرد الهی یا قدرت والاتر و کلمه ی کی به مفهوم انرژی حیاتی تشکیل شده است. (مترجم: در مورد ریشه واژه نظرات مختلفی وجود دارد.) پس در واقع ریکی انرژی حیاتی جهت دهی شده ی روحانی است.

درمان با ریکی حس درخشش و تابندگی ای را می دهد که درون و اطراف شما جاریست. ریکی تمام ابعاد یک انسان اعم از بدن، احساسات، ذهن و روح را درمان می کند و آثار سودمند بسیاری مانند: آرامش، احساس صلح درونی، امنیت و بهروزی ایجاد می کند. اشخاص زیادی، آثار معجزه آسایی از ریکی گزارش کرده اند.

ریکی روش ساده، طبیعی و امن شفای معنوی و پیشرفت شخصی است که همگان می توانند از آن استفاده کنند. ریکی تقریبا در مورد تمام بیماری های شناخته شده و ناخوش احوالی ها، کارآمد عمل می کند و مزایای بسیاری خلق می کند. ریکی در پیوند با تکنیکهای متفاوت پزشکی و درمانی نیز کار می کند و از اثرات جانبی آنها می کاهد و فرآیند ریکاوری (بهبودی و بازیابی) را، سرعت می بخشد. ریکی یک تکنیک بسیار جالب و ساده برای یادگیری است و در کلاس ریکی به پرتوجو، آموخته و انتقال داده می شود. این توانایی در پروسه #همسویی (Attunement) به وسیله مربی ریکی انتقال داده می شود و به پرتوجو امکان دسترسی به انرژی نیروی حیاتی را می دهد تا سلامت و کیفیت زندگی خود را ارتقا بخشد. استفاده از ریکی، هیچ گونه بستگی ای به توانایی ذهنی یا پیشرفت معنوی شخص ندارد بنابراین برای همگان در دسترس است. ریکی با موفقیت به هزاران نفر در تمام سنین و زمینه های مختلف، تدریس شده است.

با اینکه ریکی در سرشت خود، معنوی است، یک دین و یا آیین نیست. هیچ تعصبی ندارد و چیزی وجود ندارد که مجبور باشید باور کنید تا ریکی را بیاموزید و از آن استفاده کنید.
در اصل، ریکی به “باور” وابستگی ای ندارد و چه شما باورش کنید چه نه، کار می کند. به این خاطر که ریکی از سوی خدا می آید، (مترجم: شاید معتقد به کائنات، هوش و نیروی برتر و یا… باشید.) بسیار از مردم دریافتند که استفاده از ریکی آنها را بیشتر در تماس با تجربه ی دینشان قرار می دهد به جای اینکه تنها تصوری ذهنی از آیینشان داشته باشند.با اینکه ریکی یک مذهب نیست، همچنان مهم است که در جهت ارتقاء هارمونی و همنوایی با دیگران زندگی و عمل کنیم. میکائو اوسویی، مکتشف سیستم طبیعی درمان ریکی، توصیه کرد که شخص ایده آلهای اخلاقی ساده و خاصی که در فرهنگهای مختلف جهانی و مشترک است را بیاموزد تا صلح و هارمونی را گسترش دهد.

در اثنای مدیتیشنی چند سال پس از پیشرفت ریکی، میکائو اوسویی، تصمیم گرفت ایده آلهای ریکی را به آموزش ریکی اضافه کند. این ایده آلهای ریکی از سوی پنج قانون مِیجی امپراطور ژاپن، شخصی که اوسویی او را تحسین می کرد، آمده بود. روی این ایده آلها بهینه سازی انجام شد تا تعادل و بالانس روحانی به ریکی اوسویی بدهند. هدف این کار کمک به مردم بود تا درک کنند که شفای روح، با تصمیم آگاهانه برای پیشرفت شخصی، بخش لازمی از تجربه ی شفا به وسیله ی ریکی بود.
برای اینکه انرژی های شفادهنده ریکی آثار بلند مدت داشته باشند، مراجع لازم است مسئولیت شفای خود را به عهده گیرد نقشی فعال در آن داشته باشد. بنابراین، سیستم ریکی اوسویی چیزی بیش از استفاده از انرژی ریکی است. لازم است یک تعهد فعالانه برای پیشرفت شخصی در جهت کامل شدن سیستم، وجود داشته باشد. این ایده آلها، راهنمایانی به سوی زندگی ای مطبوع و پرهیزگاری های ارزشمندی هستند که یادگیریشان، در اصل، بهای زیادی دارد.

ایده آلها و قوانین ریکی فقط برای امروز

ایده آلها و قوانین ریکی به شکل خلاصه و زبان انگلیسی

هنر رازآلود دعوت از خوشبختی (به زندگی)
دوای معجزه آسای تمام بیماری ها:
فقط برای امروز،
خشمگین نباش!
نگران نباش و سرشار از قدردانی باش!
خودت را وقف کارت کن!
با مردم مهربان باش!
هر روز و شب، دستهایت را برای دعا، کنار یکدیگر قرار بده‌ و این کلمات را به سوی قلبت بگو و با دهان، به آواز و مناجات بخوان

ترجمه نجمه عشقی مستر ریکی

najme.eshghi.coach's profile picture

سایت مرکز بین المللی آموزش ریکی
www.reiki.org